Desks and Tables
Filtered Search Results
Diversified Spaces™ Four-Book Compartment Oak Table with Solid Phenolic Top: Leg Brace, Stretcher and Caster Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with low temperature use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Phelonic Tops are designed for use as counter tops, pegboards and reagent racks.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Depth (English) | 42 in. |
| Options Available | Leg brace, stretcher and casters |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Top Style | 1 in. Solid Phenolic |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | Yes |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Red Oak |
| Wheel Type | 3 in. locking swivel casters |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 33 in. |
Diversified Spaces™ Maple Table with Plain Apron and Solid Epoxy Top: Leg Brace, Stretcher and Caster Option
Greener Choice
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
Science Education
A science education product.
Offers one or more environmental benefits itemized in the U.S. FTC Green Guides.
Learn More
A science education product.
Solid Epoxy tops are impervious to normal laboratory chemicals and heat. Diversified Spaces™ Maple Tables with Epoxy Tops are ideal for high school and above with gas and other heat producing processes.
| Includes | Leg Brace, Stretcher and Caster |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | Solid Epoxy |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Maple |
| Style | Plain Apron |
| Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | High school and above with gas and other heat producing processes |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Solid Phenolic Top: 34 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for high school and above with low temperature use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Phelonic Tops are designed for use as counter tops, pegboards and reagent racks.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2-book compartments |
| Top Style | 1 in. Solid Phenolic |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 34 in. |
Diversified Spaces™ Maple Table with Plain Apron and Plastic Laminate Top: Leg Brace and Stretcher Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Maple Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Includes | Leg Brace and Stretcher |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Maple |
| Style | Plain Apron |
| Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | Grade school science tables or lecture areas |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Expanding Stem Caster
Science Education
A science education product.
A science education product.
For use with stainless-steel tables
Diversified Spaces™ Oak Table with Plain Apron and ChemGuard Top: Electrical Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Ideal for middle school or for use with milder chemicals. Diversified Spaces™ Oak Tables with ChemGuard Tops incorporates the decorative features of high pressure laminate into a durable, chemical resistant surfacing material.
| Includes | Electrical Cutout, Box, Duplex Receptacle, and Cover Plate Only |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | ChemGuard |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Oak |
| Style | Plain Apron |
| Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| For Use With (Application) | Middle school or for use with milder chemicals |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Metal Activity Table
Science Education
A science education product.
A science education product.
Fixed legs with 1 x 2 in. apron frame.
| Includes | Fixed legs |
|---|---|
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Metal Activity Table |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| With Casters | No |
| No. of Drawers | None |
| Material | Metal |
| No. of Doors | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Oak Table with Plastic Laminate Top: Electrical Option: 36 in. Height
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Oak Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Plug Type | US |
| Options Available | UL rated electrical |
| Color | Oak |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Red Oak |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2 books compartments and UL rated electrical |
| Top Style | 1.25 in. Plastic Laminate |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Voltage | 125 V |
| Amperage | 15 A |
| Frame Material | Red Oak |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 36 in. |
Diversified Spaces™ Two Station Drawing/CAD Table
Science Education
A science education product.
A science education product.
Made of solid maple aprons, stretchers and legs.
Diversified Spaces™ Two-Book Compartment Maple Table with Plastic Laminate Top
Science Education
A science education product.
A science education product.
Offers an excellent work surface that wears exceptionally well under normal use. Diversified Spaces™ Maple Tables with Plastic Laminate Tops are widely used for student science tables.
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
|---|---|
| Warranty | Lifetime |
| Color | Maple |
| Quantity | 1 Ea. |
| Material | Maple |
| Height (English) Storage Area | 3.875 in. |
| Includes | 2-book compartments |
| Top Style | 1.25 in. Plastic Laminate |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.8 kg |
| Product Type | Book Compartment Table |
| With Casters | No |
| Width (English) Storage Area | 14 in. |
| Frame Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | UV |
| Height (English) | 30 in. |
Diversified Spaces™ Maple Table with Plain Apron and Maple Top: Leg Brace and Stretcher Option
Science Education
A science education product.
A science education product.
Constructed from select northern maple, maximum length laminated strips, and finished with sealer and multiple coats of lacquer. Diversified Spaces™ Maple Tables with Maple Tops are used in four-station workbenches, wall benches, and heavy-duty workbenc
| Includes | Leg Brace and Stretcher |
|---|---|
| Load Bearing Capacity (English) | 500 lb. |
| Top Style | Maple |
| Load Bearing Capacity (Metric) | 226.79 kg |
| Product Type | Plain Apron Table |
| Color | Maple |
| Style | Plain Apron |
| Material | Maple |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green™ |
| Finish | Chemical resistant, earth-friendly UV |
| Adjustable | No |
Diversified Spaces™ Trapezoid Science Table
Science Education
A science education product.
A science education product.
With steel frame supporting the apron.
| Includes | Solid oak apron |
|---|---|
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Trapezoid Science Table |
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| With Casters | Yes |
| Color | Oak |
| No. of Drawers | None |
| Frame Material | Steel |
| Material | Oak |
| No. of Doors | None |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Finish | Chemical-resistant, non-emitting UV |
Diversified Spaces™ Open-Style Wood Workbench
Science Education
A science education product.
A science education product.
Features large work surface and plenty of open storage space on the maple plywood lower shelf.
| Warranty | Limited Lifetime |
|---|---|
| Product Type | Workbench |
| Color | Maple |
| Style | Open |
| Material | Maple |
Diversified Spaces™ Fab-Lab Workbench
Science Education
A science education product.
A science education product.
Fab-Lab Workbench with Maple Butcher Block top
| Warranty | Limited Lifetime |
|---|---|
| Shape | Rectangle |
| Description | Fab Lab Table |
| With Tilt | No |
| No. of Drawers | None |
| Material | Steel |
| Adjustable | No |
| Top Style | Butcher Block (Maple) |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Table |
| Frame Material | Metal |
| No. of Doors | None |
| Certifications/Compliance | MAS Certified Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |
| Base Material | Metal |
Diversified Spaces™ 4-Station Service Center, Single Faced
Science Education
A science education product.
A science education product.
Single faced table that provides a fully equipped science center for four students. Diversified Spaces™™ 4-Station Service Center is constructed of solid oak, oak and hardwood veneers.
| Plug Type | 2 GFI protected AC duplex receptacles |
|---|---|
| With Tilt | No |
| Footrest | No |
| Color | Oak |
| Material | Oak, Hardwood and Oak Veneer |
| Dimensions (D x W x H) | 30 x 132 x 36 in. |
| No. of Shelves | None |
| Product Type | Lab Table |
| With Casters | No |
| Voltage | 110 V |
| Total Positions | 4 |
| No. of Doors | 2 |
| Certifications/Compliance | SEFA compliant and MAS Certified Green |
| Autoclavable | Not Autoclavable |